Vishay Semiconductor/Diodes Division TZMB36-GS18
TZMB36-GS18 picture photo
Mfg. Part Number
TZMB36-GS18
Brief Description
DIODE ZENER 36V 500MW SOD80
Datasheet Download
TZMB36-GS18.pdf
Availability of TZMB36-GS18
QUANTITY
TZMB36-GS18 Order Process
Ship out your order
Specifications of TZMB36-GS18
Internal Part NumberEIS-TZMB36-GS18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)36V
Tolerance±2%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)80 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 27V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TZMB36-GS18
Related LinksTZMB3, TZMB36-GS18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TZMB36-GS18 Details Description
Related parts for TZMB36-GS18
CONN HEADER .100 SINGL STR 6POS datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1.2-20UNF-2A 1-5V datasheet.pdf
CAP FILM 330PF 5% 50VDC 0805 datasheet.pdf
INDICATOR NEON AMBER PANEL MNT datasheet.pdf
RES 549 OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
NEMA TWIST-LOCK datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS CABLE PIN datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf