Vishay Semiconductor/Diodes Division TZMC16-GS18
TZMC16-GS18 picture photo
Mfg. Part Number
TZMC16-GS18
Brief Description
DIODE ZENER 16V 500MW SOD80
Datasheet Download
TZMC16-GS18.pdf
Availability of TZMC16-GS18
QUANTITY
TZMC16-GS18 Order Process
Ship out your order
Specifications of TZMC16-GS18
Internal Part NumberEIS-TZMC16-GS18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)16V
Tolerance±5%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)40 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 12V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TZMC16-GS18
Related LinksTZMC1, TZMC16-GS18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TZMC16-GS18 Details Description
Related parts for TZMC16-GS18
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 20W datasheet.pdf
RES SMD 1.27M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP POLYMER 10UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 250VAC 28VDC datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf
MICRO 31 F 18" YEL FLOAT datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf