Vishay Semiconductor/Diodes Division TZX22C-TR
TZX22C-TR picture photo
Mfg. Part Number
TZX22C-TR
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 22V 500MW DO35
Datasheet Download
TZX22C-TR.pdf
Availability of TZX22C-TR
QUANTITY
TZX22C-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of TZX22C-TR
Internal Part NumberEIS-TZX22C-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)22V
Tolerance-
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)65 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 17V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AH, DO-35, Axial
Supplier Device PackageDO-35
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TZX22C-TR
Related LinksTZX2, TZX22C-TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TZX22C-TR Details Description
Related parts for TZX22C-TR
CONN HEADER 30POS .050" STR PCB datasheet.pdf
CAP CER 68PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 12VIN 3.3VOUT 2W datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 38VWM 67.8VC SMCJ datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 66POS STRGHT SKT datasheet.pdf