Riedon UB5C-91RF8
UB5C-91RF8 picture photo
Mfg. Part Number
UB5C-91RF8
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 91 OHM 5W 1% AXIAL
Datasheet Download
UB5C-91RF8.pdf
Availability of UB5C-91RF8
QUANTITY
UB5C-91RF8 Order Process
Ship out your order
Specifications of UB5C-91RF8
Internal Part NumberEIS-UB5C-91RF8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWirewound Resistor Technology
Pulse Rated Wirewound Resistors
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesUB
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)91
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.217" Dia x 0.500" L (5.50mm x 12.70mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UB5C-91RF8
Related LinksUB5C-, UB5C-91RF8 Datasheet, Riedon Distributor
UB5C-91RF8 Details Description
Related parts for UB5C-91RF8
VARISTOR 738V 7.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 30VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN MODULAR 5POS FEMALE datasheet.pdf
CONN SPLICE WR CAP RED .080-.115 datasheet.pdf
CONN CONTACT 22-18AWG TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8TDFN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.43K OHM 1% 10W datasheet.pdf