Nichicon UBT2V4R7MPD
UBT2V4R7MPD picture photo
Mfg. Part Number
UBT2V4R7MPD
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 350V RADIAL
Datasheet Download
UBT2V4R7MPD.pdf
Availability of UBT2V4R7MPD
QUANTITY
UBT2V4R7MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UBT2V4R7MPD
Internal Part NumberEIS-UBT2V4R7MPD
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-25°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current53mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UBT2V4R7MPD
Related LinksUBT2V, UBT2V4R7MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UBT2V4R7MPD Details Description
Related parts for UBT2V4R7MPD
RES 887 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 80A TO262-3 datasheet.pdf
SWITCH RAISED ACTUATOR 8 SEC datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf