Nichicon UBW1H470MPD1TA
UBW1H470MPD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UBW1H470MPD1TA
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UBW1H470MPD1TA.pdf
Availability of UBW1H470MPD1TA
QUANTITY
UBW1H470MPD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UBW1H470MPD1TA
Internal Part NumberEIS-UBW1H470MPD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIndustrial Power Capacitor
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature-55°C ~ 135°C
TypePolar
ApplicationsAutomotive
Ripple Current220mA
Impedance350 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UBW1H470MPD1TA
Related LinksUBW1H47, UBW1H470MPD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UBW1H470MPD1TA Details Description
Related parts for UBW1H470MPD1TA
IC VREF SERIES 5V TSOT23-5 datasheet.pdf
EMITTER IR 880NM 100MA T 1 3/4 datasheet.pdf
RES SMD 88.7 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MEMS INERTL SENSOR 3AX LGA16 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
GRID STRAP 25MM FITS 800D datasheet.pdf
CONN ADAPTER RCPT SOC-EC SIMPLEX datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 229 TYP datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 850MHZ 10QFN datasheet.pdf
AC/DC CNV 400W 48V LNG PIN T GR datasheet.pdf