Nichicon UCS2G220MHD
UCS2G220MHD picture photo
Mfg. Part Number
UCS2G220MHD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
UCS2G220MHD.pdf
Availability of UCS2G220MHD
QUANTITY
UCS2G220MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UCS2G220MHD
Internal Part NumberEIS-UCS2G220MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCS
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current760mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCS2G220MHD
Related LinksUCS2G, UCS2G220MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UCS2G220MHD Details Description
Related parts for UCS2G220MHD
PTC RESETTABLE 35MA 110V RAD datasheet.pdf
IC ADC 4 1/2DGT LCD DVR 44-MQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC LATCH OCT TRNSP D 3ST 20TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 100V BP 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 2.5W CLASS D 8SOIC datasheet.pdf