Nichicon UCY2G390MHD
UCY2G390MHD picture photo
Mfg. Part Number
UCY2G390MHD
Brief Description
CAP ALUM 39UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
UCY2G390MHD.pdf
Availability of UCY2G390MHD
QUANTITY
UCY2G390MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UCY2G390MHD
Internal Part NumberEIS-UCY2G390MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance39µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current465mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.299" (33.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCY2G390MHD
Related LinksUCY2G, UCY2G390MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UCY2G390MHD Details Description
Related parts for UCY2G390MHD
PIN RECPT .022/.032 DIA 0295 SER datasheet.pdf
PHONE PLUG MINI 2-COND .173" datasheet.pdf
RES 18K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
CONN CIC TOP 9POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR GT1 ACCESSORY datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4K FLASH 28SOIC datasheet.pdf
TIE HOLDER NO ADH .5X.5" datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.5V SNT-4A datasheet.pdf
15POS F R/A .350 FILTER TY 4 datasheet.pdf