Nichicon UHE1C332MHD
UHE1C332MHD picture photo
Mfg. Part Number
UHE1C332MHD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UHE1C332MHD.pdf
Availability of UHE1C332MHD
QUANTITY
UHE1C332MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UHE1C332MHD
Internal Part NumberEIS-UHE1C332MHD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUHE Series Aluminum Electrolytic Capacitor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHE
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.88A
Impedance20 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.398" (35.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHE1C332MHD
Related LinksUHE1C, UHE1C332MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UHE1C332MHD Details Description
Related parts for UHE1C332MHD
RES SMD 11.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED 17.46MM RED DIFF PANEL MOUNT datasheet.pdf
MODULE FEMALE 17POS CRIMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 100MA 1 OHM SMD datasheet.pdf