TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E25-61BB
DJT10E25-61BB picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E25-61BB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT
Datasheet Download
DJT10E25-61BB.pdf
Availability of DJT10E25-61BB
QUANTITY
DJT10E25-61BB Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E25-61BB
Internal Part NumberEIS-DJT10E25-61BB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E25-61BB
Related LinksDJT10E, DJT10E25-61BB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E25-61BB Details Description
Related parts for DJT10E25-61BB
CONN HEADER 192POS 1.27MM STR AU datasheet.pdf
FIXED IND 18NH 1.03A 93 MOHM SMD datasheet.pdf
IC CTRLR POE POWERED IEEE 8-SOIC datasheet.pdf
SENSOR HALL EFF DGTL LATCH 3SIP datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 50POS 5A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf