Nichicon UHV1V331MPD1TD
UHV1V331MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UHV1V331MPD1TD
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UHV1V331MPD1TD.pdf
Availability of UHV1V331MPD1TD
QUANTITY
UHV1V331MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UHV1V331MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UHV1V331MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesHV
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current680mA
Impedance43 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHV1V331MPD1TD
Related LinksUHV1V33, UHV1V331MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UHV1V331MPD1TD Details Description
Related parts for UHV1V331MPD1TD
Connector Receptacle 30 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 35.7 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 43POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf