Bel Fuse Inc. UIS48T06120-PDABG
UIS48T06120-PDABG picture photo
Mfg. Part Number
UIS48T06120-PDABG
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 72W
Datasheet Download
UIS48T06120-PDABG.pdf
Availability of UIS48T06120-PDABG
QUANTITY
UIS48T06120-PDABG Order Process
Ship out your order
Specifications of UIS48T06120-PDABG
Internal Part NumberEIS-UIS48T06120-PDABG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6A
Power (Watts) - Manufacture Series72W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
Package / Case8-DIP Module, 1/16 Brick
Size / Dimension1.30" L x 0.90" W x 0.52" H (33.0mm x 22.9mm x 13.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency91%
Power (Watts) - Max72W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UIS48T06120-PDABG
Related LinksUIS48T06, UIS48T06120-PDABG Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
UIS48T06120-PDABG Details Description
Related parts for UIS48T06120-PDABG
IC REG LDO 1.8V/3.3V 1A 28HTSSOP datasheet.pdf
WIRE MARKER B/W .16-.39"250PC datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC USB PERIPH/HOST CNTRL 32TQFP datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS STR .156 TIN datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON T 1.9-2.65MM WHT datasheet.pdf
RES 160 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 4A 18.3 MOHM TH datasheet.pdf
CONN HDR 45POS 0.100 SMD R/A AU datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 155MA 7.4 OHM TH datasheet.pdf