Nichicon UKT1E220MDD1TA
UKT1E220MDD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UKT1E220MDD1TA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UKT1E220MDD1TA.pdf
Availability of UKT1E220MDD1TA
QUANTITY
UKT1E220MDD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UKT1E220MDD1TA
Internal Part NumberEIS-UKT1E220MDD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKT
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsAudio
Ripple Current58mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKT1E220MDD1TA
Related LinksUKT1E22, UKT1E220MDD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UKT1E220MDD1TA Details Description
Related parts for UKT1E220MDD1TA
CAP ALUM 2200UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 150V 1.5W SMA datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 790MA 240 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 10V X5R 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
SPST ROCKER SWITCH datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 16V 2917 datasheet.pdf