Murata Electronics North America ULS-5/20-D48PM-C
ULS-5/20-D48PM-C picture photo
Mfg. Part Number
ULS-5/20-D48PM-C
Brief Description
DC/DC CONVERT 5V 20A
Datasheet Download
ULS-5/20-D48PM-C.pdf
Availability of ULS-5/20-D48PM-C
QUANTITY
ULS-5/20-D48PM-C Order Process
Ship out your order
Specifications of ULS-5/20-D48PM-C
Internal Part NumberEIS-ULS-5/20-D48PM-C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesULS
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module
Size / Dimension1.30" L x 0.90" W x 0.40" H (33.0mm x 22.9mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency91%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ULS-5/20-D48PM-C
Related LinksULS-5/20, ULS-5/20-D48PM-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
ULS-5/20-D48PM-C Details Description
Related parts for ULS-5/20-D48PM-C
XFRMR FOR QS6611 CHIP SET 16SOP datasheet.pdf
IC POT DGTL 1TIME PROGR 8-UMAX datasheet.pdf
CONN PIN 20-24 AWG SHUR-PLUG datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 3 POS WTB datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 12V datasheet.pdf
IC TXRX LIN 5.0V LDO/WWDT 20-QFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
SGE1510-2-1200A-10000C datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf