Taiyo Yuden UMK212B7154KG-T
UMK212B7154KG-T picture photo
Mfg. Part Number
UMK212B7154KG-T
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.15UF 50V X7R 0805
Datasheet Download
UMK212B7154KG-T.pdf
Availability of UMK212B7154KG-T
QUANTITY
UMK212B7154KG-T Order Process
Ship out your order
Specifications of UMK212B7154KG-T
Internal Part NumberEIS-UMK212B7154KG-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Part NumberX5R, X7R Dielectrics 23/Jan/2008
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UMK212B7154KG-T
Related LinksUMK212B, UMK212B7154KG-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
UMK212B7154KG-T Details Description
Related parts for UMK212B7154KG-T
RES ARRAY 4 RES 47K OHM 0804 datasheet.pdf
CONN BLOCK TERM 4POS 180 BK datasheet.pdf
RES SMD 169K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 3KV X7R 1825 datasheet.pdf
RES 187K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
2 PRESET REFLECTIVE PNP OC datasheet.pdf
CABLE SOCKET 3POLE datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf