Cornell Dubilier Electronics UNL15W4P7K-F
UNL15W4P7K-F picture photo
Mfg. Part Number
UNL15W4P7K-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 4.7UF 10% 1.5KVDC RAD
Datasheet Download
UNL15W4P7K-F.pdf
Availability of UNL15W4P7K-F
QUANTITY
UNL15W4P7K-F Order Process
Ship out your order
Specifications of UNL15W4P7K-F
Internal Part NumberEIS-UNL15W4P7K-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesUNL Series Green Capacitors
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesUNL
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1500V (1.5kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)15 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.134" (54.20mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.500" (12.70mm)
Applications-
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UNL15W4P7K-F
Related LinksUNL15W, UNL15W4P7K-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
UNL15W4P7K-F Details Description
Related parts for UNL15W4P7K-F
CABLE D-SUB - AFP09B/AE09G/X datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8K 16MHZ OTP 44-PLCC datasheet.pdf
CAP FILM 0.062UF 2% 400VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC 3-5V LVD TERMINATOR 24-TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS 2MM R/A T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ELECTRONIC REVERSE LOAD RELAY datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 41POS datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf