Eaton (formerly Cooper Bussmann) UP0.4UC-102-R
UP0.4UC-102-R picture photo
Mfg. Part Number
UP0.4UC-102-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1MH 70MA 13.8 OHM SMD
Datasheet Download
UP0.4UC-102-R.pdf
Availability of UP0.4UC-102-R
QUANTITY
UP0.4UC-102-R Order Process
Ship out your order
Specifications of UP0.4UC-102-R
Internal Part NumberEIS-UP0.4UC-102-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesUNI-PAC™ 0.4UC
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance1mH
Tolerance±20%
Current Rating70mA
Current - Saturation100mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)13.8 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant2MHz
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
Height - Seated (Max)0.115" (2.92mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UP0.4UC-102-R
Related LinksUP0.4U, UP0.4UC-102-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
UP0.4UC-102-R Details Description
Related parts for UP0.4UC-102-R
TOOL HAND EXTRACT ID CONTACTS datasheet.pdf
RES SMD 392K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 24POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CONN N JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 16V 20% 1611 datasheet.pdf
FERRITE CHIP 70 OHM 260MA 01005 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 31POS PIN datasheet.pdf
CONN USB B-A 2.0 BLKHD BAYONET datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf