Eaton (formerly Cooper Bussmann) UP2T-221-R
UP2T-221-R picture photo
Mfg. Part Number
UP2T-221-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 220UH 750MA 708.8 MOHM
Datasheet Download
UP2T-221-R.pdf
Availability of UP2T-221-R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UP2T-221-R Order Process
Ship out your order
Specifications of UP2T-221-R
Internal Part NumberEIS-UP2T-221-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLUPxT Series 14/May/2010
Standard Package250
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesUNI-PAC™ 2T
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance220µH
Tolerance±20%
Current Rating750mA
Current - Saturation610mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)708.8 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.433" Dia (11.00mm)
Height - Seated (Max)0.390" (9.90mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UP2T-221-R
Related LinksUP2T-, UP2T-221-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
UP2T-221-R Details Description
Related parts for UP2T-221-R
RELAY OPTO SPST 550MA 4 SMD T/R datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 2 (Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 12POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 21K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC SDRAM 512MBIT 133MHZ 90BGA datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 2500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
AS-INTERFACE DISTRIBUTOR datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 6A 125V datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
OSCILLATOR MEMS 24MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf