Vishay Thin Film PHP00805H2840BBT1
PHP00805H2840BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805H2840BBT1
Brief Description
RES SMD 284 OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805H2840BBT1.pdf
Availability of PHP00805H2840BBT1
QUANTITY
PHP00805H2840BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805H2840BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805H2840BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)284
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805H2840BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805H2840BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805H2840BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805H2840BBT1
IC OPAMP VFB 100MHZ RRO 10MSOP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 32-QFN datasheet.pdf
RES SMD 31.6K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf