Nichicon UPB2W560MHD
UPB2W560MHD picture photo
Mfg. Part Number
UPB2W560MHD
Brief Description
CAP ALUM 56UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
UPB2W560MHD.pdf
Availability of UPB2W560MHD
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UPB2W560MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPB2W560MHD
Internal Part NumberEIS-UPB2W560MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
SeriesPB
PackagingBulk
Capacitance56µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current475mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPB2W560MHD
Related LinksUPB2W, UPB2W560MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UPB2W560MHD Details Description
Related parts for UPB2W560MHD
RES 91 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
BUZZ VAC 2.9KHZ FAST WARBLE datasheet.pdf
CAP CER 3000PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 390K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 8.25K OHM 1% 20W datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
RES 700 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf