Nichicon UPJ1C470MDD1TD
UPJ1C470MDD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UPJ1C470MDD1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UPJ1C470MDD1TD.pdf
Availability of UPJ1C470MDD1TD
QUANTITY
UPJ1C470MDD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ1C470MDD1TD
Internal Part NumberEIS-UPJ1C470MDD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPJ
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current92mA
Impedance1.3 Ohm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ1C470MDD1TD
Related LinksUPJ1C47, UPJ1C470MDD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ1C470MDD1TD Details Description
Related parts for UPJ1C470MDD1TD
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 1.5A D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 27PF 150V 0606 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 20W 1% TO126 datasheet.pdf
POT 100K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CAP FILM 9UF 10% 700V RADIAL datasheet.pdf