Nichicon UPJ1H220MED1TA
UPJ1H220MED1TA picture photo
Mfg. Part Number
UPJ1H220MED1TA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UPJ1H220MED1TA.pdf
Availability of UPJ1H220MED1TA
QUANTITY
UPJ1H220MED1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ1H220MED1TA
Internal Part NumberEIS-UPJ1H220MED1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPJ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current100mA
Impedance910 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ1H220MED1TA
Related LinksUPJ1H22, UPJ1H220MED1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ1H220MED1TA Details Description
Related parts for UPJ1H220MED1TA
IC OPAMP VFB 25MHZ 14DIP datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.4A 180 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 220PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN RECEPT 140POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
RES SMD 6.81 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 8.1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS PIN datasheet.pdf