Nichicon UPJ1K6R8MDD
UPJ1K6R8MDD picture photo
Mfg. Part Number
UPJ1K6R8MDD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 6.8UF 20% 80V RADIAL
Datasheet Download
UPJ1K6R8MDD.pdf
Availability of UPJ1K6R8MDD
QUANTITY
UPJ1K6R8MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ1K6R8MDD
Internal Part NumberEIS-UPJ1K6R8MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPJ
PackagingBulk
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current34mA
Impedance2.6 Ohm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ1K6R8MDD
Related LinksUPJ1K, UPJ1K6R8MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ1K6R8MDD Details Description
Related parts for UPJ1K6R8MDD
CAP CER 16PF 150V 0606 datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC BK INC K WP 1.5KW datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 15A 120V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.1A 125V datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 25VC SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
LABEL ID RATING 2.88"X1.75"YL/BK datasheet.pdf
PLATO SOLDERING TIP - 3/16" PACE datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 50A datasheet.pdf