Nichicon UPJ1V271MPD1TD
UPJ1V271MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UPJ1V271MPD1TD
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UPJ1V271MPD1TD.pdf
Availability of UPJ1V271MPD1TD
QUANTITY
UPJ1V271MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ1V271MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UPJ1V271MPD1TD
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current735mA
Impedance110 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ1V271MPD1TD
Related LinksUPJ1V27, UPJ1V271MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ1V271MPD1TD Details Description
Related parts for UPJ1V271MPD1TD
IC REG BCK 1.8V 0.5A SYNC 8DSBGA datasheet.pdf
EMITTER IR 890NM 100MA TO-46 datasheet.pdf
MAT RUBBER ECON BLU 0.080X24X36" datasheet.pdf
TRANS PREBIAS DUAL NPN SSMINI6 datasheet.pdf
CX-COMPOLET 1 LICENSE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
DISPLAY DOT MATRX YLW 2.3" 5X8 datasheet.pdf
Crystal 4.0000MHz 30ppm 18pF 150 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount HC-49S datasheet.pdf
Connector Receptacle DVI-I, Dual Link 29 Position Through Hole, Vertical datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 43POS SKT datasheet.pdf