Nichicon UPM1C222MHD
UPM1C222MHD picture photo
Mfg. Part Number
UPM1C222MHD
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UPM1C222MHD.pdf
Availability of UPM1C222MHD
QUANTITY
UPM1C222MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPM1C222MHD
Internal Part NumberEIS-UPM1C222MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
SeriesPM
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.8A
Impedance28 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPM1C222MHD
Related LinksUPM1C, UPM1C222MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UPM1C222MHD Details Description
Related parts for UPM1C222MHD
RES 453K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 380MA 950 MOHM datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 65MM datasheet.pdf
26POS ML FML MINI D RIB CBL ASY datasheet.pdf
RES SMD 0.12 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 10UF 6.3V JB 0805 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V Y5V datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.2A 100 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT datasheet.pdf
CONN ADAPT N PLUG TO BNC JACK datasheet.pdf
TVS DIODE 8VWM 19.2VC SOT23 datasheet.pdf
IC DDR 512M 200MHZ 60BGA datasheet.pdf