Nichicon UPM1K681MHD
UPM1K681MHD picture photo
Mfg. Part Number
UPM1K681MHD
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 80V RADIAL
Datasheet Download
UPM1K681MHD.pdf
Availability of UPM1K681MHD
QUANTITY
UPM1K681MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPM1K681MHD
Internal Part NumberEIS-UPM1K681MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
SeriesPM
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.47A
Impedance55 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPM1K681MHD
Related LinksUPM1K, UPM1K681MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UPM1K681MHD Details Description
Related parts for UPM1K681MHD
JUMPER-H1502TR/A3049G/H1500TR 4" datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
CONN HEADER 55POS TYPE C VERT datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 18"L X 18"W datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 8-24V 4.2A datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
MICRO 25C S /33 10CR 36" datasheet.pdf