Nichicon UPS1H151MPD1TD
UPS1H151MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UPS1H151MPD1TD
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UPS1H151MPD1TD.pdf
Availability of UPS1H151MPD1TD
QUANTITY
UPS1H151MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPS1H151MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UPS1H151MPD1TD
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current490mA
Impedance260 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPS1H151MPD1TD
Related LinksUPS1H15, UPS1H151MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UPS1H151MPD1TD Details Description
Related parts for UPS1H151MPD1TD
IC MCU 8BIT 896B OTP 18DIP datasheet.pdf
IC CONTROLLER LI-ION 4.50V 8DFN datasheet.pdf
CONN TERM RING STR 16-14AWG BLU datasheet.pdf
SW DOOR INTERLOCK SPDT QC 125V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT WALL MNT 19POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 390MA 1.45 OHM datasheet.pdf
RND SPACER 0.147" NYLON 25.27MM datasheet.pdf
RES 5.62 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 140POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf