Nichicon UPS2G4R7MPD
UPS2G4R7MPD picture photo
Mfg. Part Number
UPS2G4R7MPD
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
UPS2G4R7MPD.pdf
Availability of UPS2G4R7MPD
QUANTITY
UPS2G4R7MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPS2G4R7MPD
Internal Part NumberEIS-UPS2G4R7MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesPS
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current43mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPS2G4R7MPD
Related LinksUPS2G, UPS2G4R7MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UPS2G4R7MPD Details Description
Related parts for UPS2G4R7MPD
TERM BLOCK HDR 14POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 2.5KV X7R 1812 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
DSUB CON D*M SKT HV#20 STD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/32"-100' YLLW/GREEN datasheet.pdf
HDMI RCVR MODULE D VER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS datasheet.pdf