Nichicon UPV1E330MFD
UPV1E330MFD picture photo
Mfg. Part Number
UPV1E330MFD
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UPV1E330MFD.pdf
Availability of UPV1E330MFD
QUANTITY
UPV1E330MFD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPV1E330MFD
Internal Part NumberEIS-UPV1E330MFD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesPV
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current155mA
Impedance1.4 Ohm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPV1E330MFD
Related LinksUPV1E, UPV1E330MFD Datasheet, Nichicon Distributor
UPV1E330MFD Details Description
Related parts for UPV1E330MFD
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC TX 915MHZ 200MW 28TQFN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
FUSE AUTO 40A 32VAC/VDC 1PK CARD datasheet.pdf
PNL MNT W/ WIRE 625NM 25MCD RED datasheet.pdf
04 SIL VERT SOCKET 8.5MM datasheet.pdf
RES 2 OHM 10W 1% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
ASSY HDR VERT NO-BOSS DUAL ROW E datasheet.pdf
RES 5.11 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf