Nichicon UPW1A330MDD6TE
UPW1A330MDD6TE picture photo
Mfg. Part Number
UPW1A330MDD6TE
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UPW1A330MDD6TE.pdf
Availability of UPW1A330MDD6TE
QUANTITY
UPW1A330MDD6TE Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1A330MDD6TE
Internal Part NumberEIS-UPW1A330MDD6TE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPW
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current36mA
Impedance950 mOhm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1A330MDD6TE
Related LinksUPW1A33, UPW1A330MDD6TE Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1A330MDD6TE Details Description
Related parts for UPW1A330MDD6TE
IC ADC 12BIT 2.7V 1CH SPI 8MSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 3A SPAK-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 56POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
C/A,50/125,XG,OFNR,MTRJ-SC BLU datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
IC SHIFT/STORE BUS 8STAG 16TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
FBIS-II PLUG ASSY 4 POS OFFSET datasheet.pdf