Nichicon UPW1C220MDH
UPW1C220MDH picture photo
Mfg. Part Number
UPW1C220MDH
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UPW1C220MDH.pdf
Availability of UPW1C220MDH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UPW1C220MDH Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1C220MDH
Internal Part NumberEIS-UPW1C220MDH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current54mA
Impedance600 mOhm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1C220MDH
Related LinksUPW1C, UPW1C220MDH Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1C220MDH Details Description
Related parts for UPW1C220MDH
IC ENCORE MCU FLASH 32K 44PLCC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.8A SOT223 datasheet.pdf
IC FLATLINK (TM) RCVR 48-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 294K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES MO 1W 12K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
LCD MOD CHAR 2X16 WHITE TRANSM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
SAFETY AND SECURITY WINDOW FILM datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M10 NYLON 39MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf