Nichicon UPW1H220MDD
UPW1H220MDD picture photo
Mfg. Part Number
UPW1H220MDD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UPW1H220MDD.pdf
Availability of UPW1H220MDD
QUANTITY
UPW1H220MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1H220MDD
Internal Part NumberEIS-UPW1H220MDD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPW
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current51mA
Impedance1.2 Ohm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1H220MDD
Related LinksUPW1H, UPW1H220MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1H220MDD Details Description
Related parts for UPW1H220MDD
CONN SOCKET FLEXFLAT .100 30GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 480MA 300 MOHM datasheet.pdf
IC DAC 12BIT OCTAL W/SPI 32-VQFN datasheet.pdf
Crystal 9.8304MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 300MA 30V datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
COVER FLANGE COLOR: GRAY datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 270VIN 5.2VOUT 100W datasheet.pdf
OSC XO 16.384MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.0V datasheet.pdf
IC REG LDO 300MA 6WSON datasheet.pdf