Nichicon UPW1H681MHD6
UPW1H681MHD6 picture photo
Mfg. Part Number
UPW1H681MHD6
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UPW1H681MHD6.pdf
Availability of UPW1H681MHD6
QUANTITY
UPW1H681MHD6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1H681MHD6
Internal Part NumberEIS-UPW1H681MHD6
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
SeriesPW
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.38A
Impedance48 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1H681MHD6
Related LinksUPW1H6, UPW1H681MHD6 Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1H681MHD6 Details Description
Related parts for UPW1H681MHD6
CONVERTER DC/DC 3.3V +/-15V OUT datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 5A TO220-7 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 6.3V 10% 1206 datasheet.pdf
IC SDRAM 256MBIT 133MHZ 86TSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 22POS STRGHT PIN datasheet.pdf
DGTL ISOLATOR 5KV 2CH USB 16SOIC datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR L6563(100W) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
ACCY MOUNT HDK78 datasheet.pdf
RES 46.4K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf