Nichicon UPW1J330MED1TA
UPW1J330MED1TA picture photo
Mfg. Part Number
UPW1J330MED1TA
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UPW1J330MED1TA.pdf
Availability of UPW1J330MED1TA
QUANTITY
UPW1J330MED1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1J330MED1TA
Internal Part NumberEIS-UPW1J330MED1TA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current75mA
Impedance710 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1J330MED1TA
Related LinksUPW1J33, UPW1J330MED1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1J330MED1TA Details Description
Related parts for UPW1J330MED1TA
IC RCVR QUAD 5V HS LVDS 16TSSOP datasheet.pdf
DIODE MODULE 600V 60A ISOTOP datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 9-18VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONN FFC FPC 4POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC CONTROLLER DUAL 48QFM datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 130POS .050 SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 85A DO5 datasheet.pdf
M8 4 POS M-M STRT 3MTR datasheet.pdf