Nichicon UPW1V4R7MDD1TA
UPW1V4R7MDD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UPW1V4R7MDD1TA
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UPW1V4R7MDD1TA.pdf
Availability of UPW1V4R7MDD1TA
QUANTITY
UPW1V4R7MDD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1V4R7MDD1TA
Internal Part NumberEIS-UPW1V4R7MDD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
Standard Package4,000
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current54mA
Impedance600 mOhm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1V4R7MDD1TA
Related LinksUPW1V4R, UPW1V4R7MDD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1V4R7MDD1TA Details Description
Related parts for UPW1V4R7MDD1TA
RES SMD 4.32K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 500V X7R 1206 datasheet.pdf
MT-RJ TO ST SM 5M1 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 530 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE CONN 3POLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125" datasheet.pdf