Nichicon UPZ2D820MND9
UPZ2D820MND9 picture photo
Mfg. Part Number
UPZ2D820MND9
Brief Description
CAP ALUM 82UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
UPZ2D820MND9.pdf
Availability of UPZ2D820MND9
QUANTITY
UPZ2D820MND9 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPZ2D820MND9
Internal Part NumberEIS-UPZ2D820MND9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
PackagingBulk
Capacitance82µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current530mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPZ2D820MND9
Related LinksUPZ2D8, UPZ2D820MND9 Datasheet, Nichicon Distributor
UPZ2D820MND9 Details Description
Related parts for UPZ2D820MND9
PHONO JACK 3POS R/A RED/WHT/YEL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 EYELET datasheet.pdf
FIXED IND 9NH 300MA SMD datasheet.pdf
CONN EDGE ADAPT CARD-CARD 24POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
0603 22K H60 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES ZERO OHM 2512 datasheet.pdf
THERMISTOR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS SKT datasheet.pdf