AVX Corporation UQCSVA820JAT2A\500
UQCSVA820JAT2A\500 picture photo
Mfg. Part Number
UQCSVA820JAT2A\500
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 82PF 250V 0603
Datasheet Download
UQCSVA820JAT2A\500.pdf
Availability of UQCSVA820JAT2A\500
QUANTITY
UQCSVA820JAT2A\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of UQCSVA820JAT2A\500
Internal Part NumberEIS-UQCSVA820JAT2A\500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesUQ RF Caps Overview
Featured ProductUQ Series Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesUQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance82pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.89mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UQCSVA820JAT2A\500
Related LinksUQCSVA820, UQCSVA820JAT2A\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
UQCSVA820JAT2A\500 Details Description
Related parts for UQCSVA820JAT2A\500
SWITCH PUSH SPDT 0.1A 30V datasheet.pdf
IC SWIT PWM CM OVP UVLO HV TO3P datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 2.32K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC CPLD 1140MC 5.1NS 132CSBGA datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 6.3V 20% 1411 datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
3+3 WAY M VERT BM SMT W/3.5MM JS datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf