Nichicon URU2G100MHD1TN
URU2G100MHD1TN picture photo
Mfg. Part Number
URU2G100MHD1TN
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
URU2G100MHD1TN.pdf
Availability of URU2G100MHD1TN
QUANTITY
URU2G100MHD1TN Order Process
Ship out your order
Specifications of URU2G100MHD1TN
Internal Part NumberEIS-URU2G100MHD1TN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesRU
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current110mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)URU2G100MHD1TN
Related LinksURU2G10, URU2G100MHD1TN Datasheet, Nichicon Distributor
URU2G100MHD1TN Details Description
Related parts for URU2G100MHD1TN
FIXED IND 2.2UH 2.9A 32 MOHM SMD datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 400V 16A PNL MNT datasheet.pdf
RING VERSAKRIMP (B-323-04) datasheet.pdf
REFLECTOR 1POS 49.9MM RND 24MM datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 425MA 540 MOHM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 170MA 2.5 OHM datasheet.pdf
CAP FILM 0.18 UF 20% 300 VAC RAD datasheet.pdf
40UF 150V 11.13X38.1 85C AXI datasheet.pdf
CAP 100 UF 20% 35 V datasheet.pdf