Nichicon URU2W100MHD
URU2W100MHD picture photo
Mfg. Part Number
URU2W100MHD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
URU2W100MHD.pdf
Availability of URU2W100MHD
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
URU2W100MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of URU2W100MHD
Internal Part NumberEIS-URU2W100MHD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesRU
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current80mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)URU2W100MHD
Related LinksURU2W, URU2W100MHD Datasheet, Nichicon Distributor
URU2W100MHD Details Description
Related parts for URU2W100MHD
FUSE GLASS 125MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 70V 70MA SOT323 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 10POS RA CRIMP SKT datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 150KSPS 20-SSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN HDR BREAKAWAY 40POS RA .100 datasheet.pdf
RES 13.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 2.5A 28 MOHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 30SSOP datasheet.pdf
270UF 400V 35X30MM 85C 15000H datasheet.pdf