Nichicon URZ1A331MPD
URZ1A331MPD picture photo
Mfg. Part Number
URZ1A331MPD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
URZ1A331MPD.pdf
Availability of URZ1A331MPD
QUANTITY
URZ1A331MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of URZ1A331MPD
Internal Part NumberEIS-URZ1A331MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesRZ
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current210mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)URZ1A331MPD
Related LinksURZ1A, URZ1A331MPD Datasheet, Nichicon Distributor
URZ1A331MPD Details Description
Related parts for URZ1A331MPD
CONN RCPT .100" 20POS TIN T/H datasheet.pdf
IC BUFFER DVR TRI-ST QD 14SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
LED CBI 5MM GREEN WATER CLEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 12pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
VHDM LITE 8R 25C OPEN END BP datasheet.pdf
FERR BEAD 1 KOHM 300MA 0603 SMD datasheet.pdf
TRANS 2PNP PREBIAS 0.2W US6 datasheet.pdf