Nichicon URZ1H100MDD
URZ1H100MDD picture photo
Mfg. Part Number
URZ1H100MDD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
URZ1H100MDD.pdf
Availability of URZ1H100MDD
QUANTITY
URZ1H100MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of URZ1H100MDD
Internal Part NumberEIS-URZ1H100MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesRZ
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current46mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)URZ1H100MDD
Related LinksURZ1H, URZ1H100MDD Datasheet, Nichicon Distributor
URZ1H100MDD Details Description
Related parts for URZ1H100MDD
RES 15.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
RES 20.0 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 120BGA datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
2MM WTB RCPT HSG NYL NAT 8CKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 29POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 100POS PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.24 OHM 1% 30W datasheet.pdf