Nichicon USA1H2R2MDD
USA1H2R2MDD picture photo
Mfg. Part Number
USA1H2R2MDD
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V T/H
Datasheet Download
USA1H2R2MDD.pdf
Availability of USA1H2R2MDD
QUANTITY
USA1H2R2MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of USA1H2R2MDD
Internal Part NumberEIS-USA1H2R2MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSA
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current19mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)USA1H2R2MDD
Related LinksUSA1H, USA1H2R2MDD Datasheet, Nichicon Distributor
USA1H2R2MDD Details Description
Related parts for USA1H2R2MDD
RES SMD 243 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN SOCKET 20POS W/STRAIN REF datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 50VDC 2416 datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK/NAT 3.52"LX2.44"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 630V X7T 2220 datasheet.pdf
MICRO 100C P 36" WHT JACKP NI datasheet.pdf