Nichicon USR1H330MDD
USR1H330MDD picture photo
Mfg. Part Number
USR1H330MDD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
USR1H330MDD.pdf
Availability of USR1H330MDD
QUANTITY
USR1H330MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of USR1H330MDD
Internal Part NumberEIS-USR1H330MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSR
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current75mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)USR1H330MDD
Related LinksUSR1H, USR1H330MDD Datasheet, Nichicon Distributor
USR1H330MDD Details Description
Related parts for USR1H330MDD
RES 390 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1700PF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
RES 47 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
SLEEVING FIBERGLASS NATURAL 100' datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER LVPECL 16TSSOP datasheet.pdf
TV 28C 26#20 2#16 PIN J/N RECP datasheet.pdf
1000UF 25V 18X30MM 125C 8000H datasheet.pdf