Nichicon UTS0J221MDD
UTS0J221MDD picture photo
Mfg. Part Number
UTS0J221MDD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UTS0J221MDD.pdf
Availability of UTS0J221MDD
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UTS0J221MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UTS0J221MDD
Internal Part NumberEIS-UTS0J221MDD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTS
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current150mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UTS0J221MDD
Related LinksUTS0J, UTS0J221MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UTS0J221MDD Details Description
Related parts for UTS0J221MDD
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP MICA 470PF 1% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES 14 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 276K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN HDR 4POS 0.100 T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf