Nichicon UUJ2E4R7MNQ1MS
UUJ2E4R7MNQ1MS picture photo
Mfg. Part Number
UUJ2E4R7MNQ1MS
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 250V SMD
Datasheet Download
UUJ2E4R7MNQ1MS.pdf
Availability of UUJ2E4R7MNQ1MS
QUANTITY
UUJ2E4R7MNQ1MS Order Process
Ship out your order
Specifications of UUJ2E4R7MNQ1MS
Internal Part NumberEIS-UUJ2E4R7MNQ1MS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
SeriesUJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current65mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
Surface Mount Land Size0.535" L x 0.535" W (13.60mm x 13.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUJ2E4R7MNQ1MS
Related LinksUUJ2E4R, UUJ2E4R7MNQ1MS Datasheet, Nichicon Distributor
UUJ2E4R7MNQ1MS Details Description
Related parts for UUJ2E4R7MNQ1MS
RES SMD 60.4 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RING NYLON INSUL #3/8 50PC datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf
VARISTOR 198V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .050 THRUHL datasheet.pdf