Nichicon UVC2G150MPD
UVC2G150MPD picture photo
Mfg. Part Number
UVC2G150MPD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 15UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
UVC2G150MPD.pdf
Availability of UVC2G150MPD
QUANTITY
UVC2G150MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVC2G150MPD
Internal Part NumberEIS-UVC2G150MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVC
PackagingBulk
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current150mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.709" (18.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVC2G150MPD
Related LinksUVC2G, UVC2G150MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UVC2G150MPD Details Description
Related parts for UVC2G150MPD
IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN D-SUB RCPT HD 62P SER 90 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
CONN HEADR 20POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf