Murata Electronics North America UVQ-3.3/35-D48PB-C
UVQ-3.3/35-D48PB-C picture photo
Mfg. Part Number
UVQ-3.3/35-D48PB-C
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 116W
Datasheet Download
UVQ-3.3/35-D48PB-C.pdf
Availability of UVQ-3.3/35-D48PB-C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UVQ-3.3/35-D48PB-C Order Process
Ship out your order
Specifications of UVQ-3.3/35-D48PB-C
Internal Part NumberEIS-UVQ-3.3/35-D48PB-C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 31/Oct/2014
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)35A
Power (Watts) - Manufacture Series116W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
Package / Case8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.30" L x 1.45" W x 0.50" H (58.4mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max116W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVQ-3.3/35-D48PB-C
Related LinksUVQ-3.3/3, UVQ-3.3/35-D48PB-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
UVQ-3.3/35-D48PB-C Details Description
Related parts for UVQ-3.3/35-D48PB-C
CAP FILM 3.3UF 10% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C VERT UNSHLD datasheet.pdf
TAPE POLYESTER 2.8 MIL 2" X 72YD datasheet.pdf
CABLE SMA R/A-STR PLUG RG174 36" datasheet.pdf
OSC VCXO 625.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 24V datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.35A 84 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 4.4PF 50V T2H 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf