Nichicon UVR1HR33MDD
UVR1HR33MDD picture photo
Mfg. Part Number
UVR1HR33MDD
Brief Description
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UVR1HR33MDD.pdf
Availability of UVR1HR33MDD
QUANTITY
UVR1HR33MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVR1HR33MDD
Internal Part NumberEIS-UVR1HR33MDD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
SeriesVR
PackagingBulk
Capacitance0.33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.3mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVR1HR33MDD
Related LinksUVR1H, UVR1HR33MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UVR1HR33MDD Details Description
Related parts for UVR1HR33MDD
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 16DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0508 datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 20MHZ 8MINIMAP datasheet.pdf
IC ADC 10BIT HS 28SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 3.32 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 33K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SYSMAC STUDIO SITE LICNS ONLY datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 150PF 300VAC RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf