Nichicon UVR2W101MRA
UVR2W101MRA picture photo
Mfg. Part Number
UVR2W101MRA
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
UVR2W101MRA.pdf
Availability of UVR2W101MRA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UVR2W101MRA Order Process
Ship out your order
Specifications of UVR2W101MRA
Internal Part NumberEIS-UVR2W101MRA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current350mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVR2W101MRA
Related LinksUVR2W, UVR2W101MRA Datasheet, Nichicon Distributor
UVR2W101MRA Details Description
Related parts for UVR2W101MRA
FIXED IND 33NH 200MA 670 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
MOTOR SYNC AC GEAR 3.5W 115V datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
SENSING BAND LIQUID LEAK 20M datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf