Nichicon UVY1H472MRD
UVY1H472MRD picture photo
Mfg. Part Number
UVY1H472MRD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UVY1H472MRD.pdf
Availability of UVY1H472MRD
QUANTITY
UVY1H472MRD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVY1H472MRD
Internal Part NumberEIS-UVY1H472MRD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVY
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.1A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVY1H472MRD
Related LinksUVY1H, UVY1H472MRD Datasheet, Nichicon Distributor
UVY1H472MRD Details Description
Related parts for UVY1H472MRD
CONN EDGECARD 36POS .125 SQ WW datasheet.pdf
RES SMD 31.6KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 7.6A 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RJI CABLE 4XAWG22/7 TRAILING P6 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 0.05W CST3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125" datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS INLINE SKT datasheet.pdf